3 stycznia 2005


 SYSTEMY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ ŻYWNOŚCI - NOWA JAKOŚĆ
 

W dniu 19 listopada br. w ramach corocznych obchodów Dni Holenderskich, pod patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Netherlands Business Support Office zorganizowało w Krakowie seminarium na temat bezpieczeństwa żywności oraz wszelkich związanych z tym wymagań prawnych, stosowanych systemów zarządzania oraz pomocy możliwej do uzyskania przez firmy zajmujące się produkcją żywności.

Seminarium odbyło się w nowym gmachu Akademii Rolniczej przy ul. Balickiej 122  w Krakowie.
Temat seminarium okazał się bardzo atrakcyjny, wzięło w nim udział ponad sto osób, w większości przedstawicieli producentów żywności, firm usługowych w stosunku do producentów żywności, firm konsultingowych oraz certyfikujących.
Omówiono tematy związane z normami oraz innymi wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa żywności. Oprócz dotychczas stosowanych standardów omówiona została nowa norma serii ISO tj. ISO 22000 „System zarządzania bezpieczeństwem żywności - wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym”. Jest to norma, która najprawdopodobniej zastąpi inne normy dotyczące zarządzania bezpieczeństwem żywności, ze względu na poniższe zalety:

- obejmuje zasady GHP, GMP, GDP, HACCP,
- ma zastosowanie do oceny i certyfikacji,
- jest standardem międzynarodowym, mającym zastosowanie w całym sektorze
  spożywczym, włączając firmy współpracujące np. producenci opakowań, urządzeń
  dla przemysłu spożywczego, transportowe, przechowujące żywność,
- struktura analogiczna do ISO 9001:2000 pozwala na integrację systemów.

Dla przedsiębiorstw sektora owocowo-warzywnego, szczególne producentów świeżej żywności, zastosowanie może mieć System Nadzoru i Certyfikacji EUREPGAP. 

Korzyści z wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2000 oraz wymagań HACCP i BRC prezentowała firma TOORANK Polska, producent napojów alkoholowych.  

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nałożyło na producentów żywności obowiązek dostosowania do wymagań europejskich przepisów i dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa żywności, jednocześnie umożliwiając uzyskanie wsparcia finansowego na te działania. Dla firm branży spożywczej dostępne są zarówno środki w ramach funduszy Phare jak i funduszy strukturalnych SPO WKP.

Przerwy na kawę i poczęstunek stwarzały możliwość nawiązywania nowych ciekawych kontaktów pomiędzy uczestnikami seminarium. Podsumowaniem dnia była uroczysta kolacja w restauracji „Na Wawelu”.
 

Krystyna Ziemianin
krystyna.ziemianin@corbo.com.pl



Copyright C 2001 CORBO Polska