3 stycznia 2005


 DOTACJE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW
 


Polscy przedsiębiorcy zaliczani do sektora małych i średnich przedsiębiorstw od kilku lat mają możliwość korzystania
z różnych form wsparcia finansowego, które początkowo miało formę dotacji w ramach programów rządowych, a od roku 2002 dotacji udzielanych w ramach funduszy przedakcesyjnych. Wsparcie przeznaczone jest na dofinansowanie usług szkoleniowych, doradczych i informacyjnych, a także inwestycji.
Aby skorzystać z dofinansowania, firma oprócz przynależności do sektora MSP musi posiadać siedzibę na terytorium Polski, być wiarygodną oraz posiadać zdolność do współfinansowania projektu.

FUNDUSZE STRUKTURALNE

Fundusze Strukturalne są instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE. W ten sposób wpływa się na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE. W skład Unii wchodzą regiony dobrze rozwinięte, takie jak południowa Anglia, okolice Paryża, czy Holandia oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od "średniej europejskiej". Są nimi Grecja, Irlandia, Portugalia, Północna Skandynawia i Południowe Włochy. Polityka Strukturalna
i Fundusze mają pomóc władzom centralnym i regionalnym słabiej rozwiniętych regionów w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów gospodarczych.

Istnieją cztery Fundusze Strukturalne:

- Europejski Fundusz Społeczny
-
Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej
-
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa
Fundusz Spójności, (instrument polityki strukturalnej)

Prawie 13 mld euro zostało zaoferowanych Polsce, do wykorzystania w latach 2004-2006.
W celu rozdysponowania środków stworzono Narodowy Plan Rozwoju i Sektorowe Programy Operacyjne, które stanowią wskazówkę, na co i dla kogo przeznaczona jest pomoc.

Programy operacyjne, z których możemy otrzymać dofinansowanie, to:

SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP)

SPO Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO-RZL)

SPO Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwoju Obszarów
Wiejskich (SPO-Rolnictwo)
SPO Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb (SPO-Ryby)
SPO Transport (SPO-Transport)

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR)

Do każdego z programów operacyjnych tworzone są uzupełnienia programów, które bardzo szczegółowo określają działania realizowane w ramach priorytetu oraz procedury do nich. Wszystkie organizacje lub instytucje, które chciałyby skorzystać z funduszy strukturalnych, powinny zapoznać się przede wszystkim z tym dokumentem.
W ramach każdego priorytetu wyszczególniane są
działania. W obrębie działań różne instytucje i organizacje, zwane projektodawcami, mogą składać projekty, a po ich zatwierdzeniu, otrzymują środki na ich realizację.
Konkursy na projekty, ocena projektów, przyznawanie środków oraz czuwanie nad ich prawidłowym wydatkowaniem przez projektodawców - to zadania wykonywane przez instytucje, które określane są mianem
beneficjentów końcowych. Beneficjentami końcowymi są m.in. niektóre ministerstwa, wojewódzkie urzędy pracy, niektóre agencje oraz fundusze rządowe.
Wprowadzone zostało także pojęcie
beneficjenta ostatecznego, zwanego inaczej grupą docelową. Określa grupę społeczną oraz indywidualne osoby, które bezpośrednio skorzystają z wdrażanych programów.
Z punktu widzenia organizacji i instytucji, których działania związane są z problemami niepełnosprawności najbardziej istotna jest pomoc oferowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak sfinansować?
Podobnie jak w przypadku środków przedakcesyjnych (ISPA, PHARE, SAPARD) również chcąc korzystać z pomocy
w ramach funduszy strukturalnych należy najczęściej posiadać pewien wkład własny, a inwestycję sfinansować ze środków własnych i pożyczonych. Pomoc z funduszy otrzyma się jako refundację części poniesionych wydatków (udział zależny od programu). Zdarzają się oczywiście wyjątki, gdzie pomoc z funduszy ma postać premii lub grantu, jednakże jest to rzadko stosowane rozwiązanie i najczęściej dotyczy osób fizycznych, np. młodego rolnika, rybaka, a nie firm.
Można to przedstawić w zwięzłej formie – najpierw inwestycja, potem dotacja. Oznacza to, iż środki finansowe zostaną przekazane dopiero po zakończeniu inwestycji w związku, z czym niezbędne jest krótkoterminowe finansowanie w kwocie przewidywanej dotacji, rzadko zdarza się, aby przedsiębiorstwo posiadało od kilku do kilkunastu mln zł własnych środków na realizację inwestycji. W polskich realiach gospodarczych wymóg ten dla wielu może okazać się poważnym utrudnieniem, a w niektórych przypadkach przeszkodą nie do pokonania.
Zwrot środków objętych wsparciem dotyczy tylko i wyłącznie nakładów poniesionych na inwestycje objęte umową
z Beneficjentem Końcowym, na które wykonawcy inwestycji wystawili faktury z datą późniejszą niż data podpisania umowy.

Procedura otrzymania środków unijnych:
1. Przygotowanie i złożenie w banku wniosku kredytowego oraz załączników (projekt przedsięwzięcia, analiza 
     finansowa i marketingowa)
2. Otrzymanie bankowej promesy kredytowej
3.  Przygotowanie wniosku do Beneficjenta Końcowego – instytucji oceniającej projekty, np. ARiMR, MGPiPS, PARP
     o uzyskanie dotacji, wraz z załącznikami (projekt przedsięwzięcia, analiza finansowa i marketingowa)

4.
  Zawarcie umowy z Beneficjentem Końcowym
5.      Podpisanie umowy kredytu i otrzymanie środków

6.
    Realizacja inwestycji
7.
    Zamknięcie inwestycji i otrzymanie środków z funduszy strukturalnych (środki te wpłyną do banku udzielającego  
      kredytu jako forma jego częściowej spłaty).

 

 Źródło: PARP
Małgorzata Zagata
małgorzata.zagata@corbo.com.pl



Copyright C 2001 CORBO Polska